BNL Home

By Joe Gettlerprinter iconPrint

37 Lab Staff Members Recognized for Perfect Attendance

37 BNL employees with perfect attendence

Click on the image to download a high-resolution version. Some of the 37 Brookhaven Lab employees who were recognized for perfect attendance records for 2016 at a ceremony with Lab Director Doon Gibbs (right) and Chief Financial Officer George Clark (left)

Thirty-seven Brookhaven Science Associates (BSA) staff members at Brookhaven Lab have been honored for their perfect attendance records in 2016. They were recognized at a ceremony held in Berkner on March 6.

Full-time technical and clerical employees paid weekly, and Lab employees represented by the International Brotherhood of Electrical Workers (IBEW) and the Suffolk County Security Police Association are eligible for perfect attendance awards. The Lab presents these awards annually to those who do not use any sick leave during the previous calendar year.

During the ceremony, Lab Director Doon Gibbs presented each awardee with a package containing a $200 check, certificate, and T-shirt. Deputy Director for Science & Technology Robert Tribble as well as Chief Financial Officer and Associate Lab Director for Business Services George Clark also attended to recognize the honorees.

The BSA staff members recognized for perfect attendance in 2016—noted by the total number of years they have been honored for perfect attendance—are:

21 Years

Alex Reben Stakeholder & Community Relations Office

20 Years

Dhruba Ghimiray Procurement & Property Management Division
Randolph Seibel Site Resources Division

17 Years

Lisa Metz Site Resources Division

13 Years

Darren Harris Site Resources DIvision

12 Years

Ruth Harris Site Resources Division

10 Years

Jeannette Vera Site Resources Division
Joseph Rubino Stakeholder & Community Relations Office

9 Years

Keith Jackson Site Resources Division

8 Years

Salvatore Zarba Site Resources Division

7 Years

Michael Daddi Site Resources Division

6 Years

Nicholas Capazzola Jr. Site Resources Division
Dale Galante Site Resources Division
Robert Skeeter Site Resources Division
Shirley Ayers Staff Services Division

5 Years

Felice Villani Energy & Utilities Division
Peter Realmuto Procurement & Property Management Division
Maria Singleton Site Resources Division

4 Years

Thomas Trojanowski Energy & Utilities Division
Michael Honigman Site Resources Division
Joshua Rowland Site Resources Division

3 Years

Daniel Chapman Laboratory Protection Division
William Anderson Procurement & Property Management Division
James Durham Site Resources Division
Douglas Harris Site Resources Division
Anya Rajnauth Site Resources Division

2 Years

John Foley Laboratory Protection Division
Michael Cresci Site Resources Division
Daniel Sheppard Site Resources Division
Stanley Hanlon Staff Services Division

1 Year

Marc Cadet Collider-Accelerator Department
John Kuczewski Instrumentation Division
Kerry Botts Site Resources Division
Richard  Moretti Site Resources Division
Joseph Nubile Site Resources Division
Theresa Rapkiewicz Site Resources Division
Michael Hartsough Superconducting Magnet Division

2017-12129  |  INT/EXT  |  Media & Communications Office